28 серпня 2018 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» від 03 липня 2018 року № 2475-VIII (далі – «Закон»).
Закон спрямований на захист прав дітей, що проживають у неповних сім’ях, зокрема, шляхом встановлення нових правил для перетину кордону України, а також на регулювання окремих питань, пов’язаних зі сплатою аліментів.
У чому полягають новації Закону?
По-перше, той з батьків, з ким проживає дитина, тепер може самостійно вирішувати питання про її виїзд за кордон на строк не більше 1 місяця без нотаріально засвідченої згоди іншого з батьків (якщо йому відомо місце проживання іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, то його потрібно проінформувати шляхом надсилання рекомендованого листа).
Якщо ж у того з батьків, з ким не проживає дитина, наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої відповідною довідкою (або три місяці в окремих випадках, наприклад, інвалідність дитини), то той з батьків, з ким дитина проживає, має право самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше.
Крім цього:
- Встановлено мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитини (прожитковий мінімум для дитини відповідного віку);
- Встановлено право дитини на виділ у натурі майна, що є у спільній сумісній власності батьків і дітей;
- Щодо боржника по сплаті аліментів, який внесений до Єдиного реєстру боржників, запроваджено обмеження щодо розпорядження його майном;
- Збільшено строк минулого часу (з 3 до 10 років), за який судом може бути присуджено сплату аліментів;
- Якщо аліменти не сплачуються більше року – їх сума збільшується на 20% (2 роки – 30%, 3 роки – 50%);
- На посаду державної служби категорії “А” або “Б” не зможе вступити особа, яка має заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини більше ніж за шість місяців;
- Запроваджено кримінальну відповідальність за злісне ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт через несплату аліментів (позбавлення волі на строк до двох років).
Прийняття цього Закону однозначно є позитивною тенденцією до гарантування захисту прав дітей в Україні. В межах послуги «Сімейне право» для приватних осіб, юристи і адвокати ЮК «Бізнес-Асістанс» проконсультують вас з усіх питань, що стосуються розлучення, встановлення опіки над дітьми, визначення порядку і розміру сплати аліментів, дій у випадку їх несплати, допоможуть вам у разі виникненні будь-яких сімейних спорів. Ми розуміємо специфіку таких справ та їх особливу делікатність та конфіденційність.